Ana Sayfa
Hayati
Dualari

Bibliyografi

Cevaplar
Belgeler

Linkler

pederandreasantoro@gmailDocumento senza titolo
PEDER ANDREA'NIN DUARLARI

Dua, Tanrı'dan insanlara inen ve insanlardan Tanrı'ya çıkan bir merdivendir. Dua, nurlu bir sır, bir selamet ve birlik yoludur (Peder Andrea 2003)

MERYEM ANNEMİZ

Meryem Yeruşalem'in kadını, / haçın ayakları altında İsa ile beraber kendini sunduğun yer. / Meryem son yemeğin yendiği yerin kadını,/ Kutsal Ruh'un nefesini topladığın yer./ Meryem Efes'in kadını, / Kutsal Ruh tarafından hizmete gönderilen oğlun Yuhanna ile birlikte ulaştığın yer, / bizim için dua et.

Meryem ahırın dışındaki koyunların annesi, / Oğlunu tanımayanların annesi. / Ne yaptıklarını bilmeyenlerin annesi, / bizim için dua et.

Meryem hayatsız ruhların annesi, / ışıksız zihinlerin annesi. / Ümitsiz kalplerin annesi, / Oğlunu öldürenlerin annesi.

Günahkarların annesi, pişman olmayan hırsızların annesi. / Geriye dönmeyen oğulların annesi, / bizim için dua et.

Meryem O'nu izlemeyenlerin annesi / O'nu inkar edenlerin annesi, / Yari yolda geri dönenlerin annesi. / Çağırılmayanların annesi / Bizim için dua et.

Meryem, Yuhanna gibi, Tanrı'nın kaybolmuş oğullarını aramaya gidenlerin annesi, / Cehennemden inip ölülere hayati anlatanların annesi, / bizim için dua et.

Meryem annem benim benimle yaşamaya gel. / İsa'nın beni yaşamam için çağırdığı eve gel. / İsa'nın benim gitmemi istediği topraklara gel. / İsa'nın bana sevmemi söylediği insanların arasına gel. / İsa'nın ayrılığı iyileştirmemi istediği yere gel. / İsa'nın ziyaret etmemi istediği kalplere gel. / Bana annelik etmek için evime gel. / Bana anne kalbini vermeye gel./ Meryem Ana, tüm halkların annesi, / bizim için dua et.

MANTOLU MERYEM ANA DUASI

«İşte senin annen» dedi bana İsa, / Senin yanında, haçın altındayken ben. / Bu yüzden, / Meryem, sana şöyle yakarmama izin ver:

«Anneciğim, beni kalbine taşı, / elimi tut, / İsa'ya verdiğin sütten bana da ver, / Beni mantonun altında tut, / İsa'yı kollarının gölgesinde tuttuğun gibi. / Anneciğim, bana İsa'dan bahset, bana O'nun hakkındaki her şeyi anlat, / Noel (Doğuş) gecesinden, son gecesine, / Senin hamile kaldığın ışıktan, O'nun dirildiği ışığa kadar.

Baba'nın ve senin isteğini öğrenmemi sağla. / Senin karnında hayat veren ve O'nun / ezarında hayat veren / Kutsal Ruh'u kabul etmemi sağla. / Seni kutsal ve lütuf dolu yapan o sevgiyi bana aç.

Seni Nasıra'da sessizlikte tutan ve daha sonra yabancı topraklara kayıp evlatlarını aramaya gönderen o görevi bana aç. / Bana bu terk edişi, güveni, / fakirliği, alçakgönüllülüğü, / sakinliği, gizlenmeyi öğret. / Bana ağlamayı, acı çekmeyi ve ölmeyi öğret. / Bana kendimi sunmayı,  her şeyi yapabilecek olana “buradayım” demeyi öğret. / Bana onun istediği yere yürümeyi öğret.

Bana, seninle herkesin annesi olabilmek için her şeyimi yitirmeyi öğret. / Bana her saatte yardımcı ol, özellikle senin yüzünü göreceğim o son saatte. / Bana İsa ile birlikte bu dünyadan alıp Baba'ya götürmek için geldiğinizde “evet” demeyi öğret».

 


Peder Andrea Santoro
dua ederken

 

 

 

 

 Meryem Ana