Ana Sayfa
Hayati
Dualari

Bibliyografi

Cevaplar
Belgeler

Linkler

pederandreasantoro@gmailDocumento senza titolo
Peder Andrea hakkInda belgeler

Anadolu Katolik Episkoposu - Papalık Vekili
Sayın Mons. Padovese'nin P. Andrea Santoro'nun anısına yaptığı konuşma

 

Andrea Türkiye'ye gelmeden önce Roma'dayken 100 bin kişilik kilisenin başrahibiydi. Buna rağmen orayı bırakıp Türkiye'ye geldi. Türkiye'yi çok seviyordu. Amacı misyonerlik değil İslam alemi ile diyaloğa girmekti. Urfa'da görev yaptığı sırada Hz. İbrahim Evi açmıştı. Barışı seven insandı.

Bu nedenle onu kaybettiğimiz için çok üzgünüm. Görgü tanığının ifadesine dayanarak söylüyorum. Onu vuran çocuk değil büyük bir insandı. Ateş etmeden önce ‘Allahüekber' diye bağırdı.

O sırada kilisede bulunan bir gence de, ‘kendini kurtar' diye bağırdı. Özellikle size söylemek istiyorum. Rahibin ölümünün Türkiye'ye huzur ve barış getirmesi lazım.

O kurban idi, onun kanı boşa gitmemeli. Biz Hıristiyanlar olarak Türkiye'de kalmak istiyoruz. Bu ülkeyi sevenler kalmalı. Biz seviyoruz. Çünkü onun kanı ile ıslanmıştır. Biz buraya Müslüman kardeşleri Hıristiyanlığa çevirmek için gelmedik. Barış köprüsü oluşturmak için geldik. Siz de köprü inşaatında yardımcı olun.

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorusunu cevaplayan Başpiskopos Padovese, "Bu olayın peygamber karikatüründen sonra olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna, “Malesef bu günlerde oldu. Çok acı verici bir olay. Bu kişi çok fanatik birisi olabilir. Televizyon ve gazetelerde gördüğü karikatür haberlerinden etkilenerek ruhi bunalım içerisine girerek, intikam duygusu oluşmuş olabilir".